‘İzmir'in derinlerinde de çiçekler açar’

İZZET AKIN TÜTÜNCÜLER / İZ GAZETE Tüplü Dalış  (SCUBA) hem dünyada hem de Türkiye'de popülerliği gittikçe artan bir spor. Gerek adrenalin tutkusunda olanlar gerekse yeni yerleri keşfetme merakındaki her yaş grubuna hitap eden bir hobi....

29 Ağustos 2017, 12:32 İzzet Akın Tütüncüler
‘İzmir'in derinlerinde de çiçekler açar’

İZZET AKIN TÜTÜNCÜLER / İZ GAZETE

Tüplü Dalış  (SCUBA) hem dünyada hem de Türkiye'de popülerliği gittikçe artan bir spor. Gerek adrenalin tutkusunda olanlar gerekse yeni yerleri keşfetme merakındaki her yaş grubuna hitap eden bir hobi. Bu sporun İzmir'deki temsilcilerinden Aydın Tunca ile yeni açılan dalış okulu Seferihisar Dalış Merkezinde dalış ve  İzmir hakkında konuştuk.

Aydın bey merhabalar, dalış merkeziniz İzmir’e hayırlı olsun diyoruz. Bize biraz kendinizden ve dalışa başlayışınızdan söz eder misiniz?

Akın bey merhabalar, çok teşekkür ederim. 1973 yılında Balıkesir Ayvalık doğumluyum. Emniyet mensubu bir babanın oğlu olduğumdan, öğrenim hayatıma çok değişik illerde devam etmek zorunda kaldım. Turizm işletmeciliği yüksek lisans mezunuyum. Türk hava kuvvetlerinden 2016 yılı mart ayında hava astsubayı olarak emekli oldum. O tarihten bu tarafa Seferihisar Dalış merkezinin işletmecisiyim.

Dalışa başlama sebebim biraz ilginç. Çünkü genelde denize kıyısı olan şehirlerde yaşamış olmama rağmen; yüzme bilsem de maske ile suyun altına bakmaya korkan ve bakamayan bir kişiydim. Ayrıca suda bir iki defa boğulma tehlikesi atlattığımdan dolayı bende derinlik fobisi oluşmuştu. Bu korkularımı yenmek amacıyla dalış eğitimi almaya karar verdim. Aldığım eğitimlerin neticesinde hem korkularımı yendim, hem su altında korkuları olan insanlara korkularını yenebilmelerine yardımcı oldum.

 İzmir’de kaç dalış okulu var sizin dalış okulunuz tam olarak nerede? Bölgenin dalış konusunda bir avantajı var mı? Neden burası?

İzmir’imizde 20 tane dalış okulu var. Seferihisar Dalış Merkezi İzmir merkeze 40 km uzaklıkta olup, Seferihisar/Akarca mevkiindedir.

Dalış bölgelerimizde kayıtlı olan 12 dalış noktamız var. Her seviyede dalıcıya hitap eden dalış noktalarımız arasında; mağara kanyon ve batıklar mevcut. Aynı gün içerisinde gerçekleştirme imkânımız olan bu tür dalışlar bizim diğer bölgelere göre avantajımız olarak görülebilir.

Seferihisar ilçesi İzmir merkeze olan yakınlığından dolayı tercih sebeplerinin başında gelmekte. Dalış noktalarının fazla ve çeşitli olması bu bölgeye olan ilgiyi arttırıyor. Merkezimizin konumu gereği kıyıya yakın olmasının yanı sıra çadır kurma imkânının olması ve doğayla iç içe olması Seferihisar dalış merkezini buraya kurmamızın nedenlerinden.

 Bu okul anladığım kadarıyla bir ekip çalışması gerektiriyor? Ekipte kimler var?

Dalış merkezlerinde güvenli dalışlar gerçekleştirilebilmesi için dalış ekibinin bilgili, ilgili, güler yüzlü, tecrübeli ve iyi eğitimli olması gerekmektedir. Bu konuda Türkiye’deki en güçlü ekibe sahip olduğumuzu söylemek abartılı olmaz.  Tam anlamıyla büyük bir aile ekibiyiz. Ekibimizdeki hocalarımız ve dalıcılarımız şöyle. Başta benim bu merkezi kurmamdaki en büyük destekçim, dostum, kardeşim, yol arkadaşım Akın Engin Gündüz var. Ekibimizin asları: Maruf Atasoy, Tolga Çelebi, Necdet Ezman , Mine Tevrizoğlu, , Elif Pelin, Memet Kaplan, Kemal Ata Yardımcı, Adil Berke Tunca, Azra Berca Tunca, Şükrü Torlak, Ege Efecan Atasoy, Tolga Boz ve Aydın Kader Cansu.

Dalış her sene özellikle yazın yaşanan kazalarla haberlere yansıyor. Güvenli bir spor mu? Kimler yapabilir? Nasıl yapılmalı? Kazalar sıklığı Türkiye’deki dalış güvenliği?

Tüplü dalış dünyanın en güvenli sporlarının başında gelmektedir. Yapılan dalışlarımızın hepsi eşli yani “bodyli” dalışlardır. Eşiniz sizi, sizde eşinizi sürekli kontrol ettiğinizden dolayı en güvenli sporların başında gelmektedir. Denize girmeden önce uymanız gereken bazı kurallar vardır. Bu kurallar sizlere uzman eğitmenler tarafından öğretilmektedir. Sizler eğer bu kurallara uygun dalışlar planlayıp yaparsanız son derece güvenli ve konforlu dalışlar gerçekleştirebilirsiniz. 14 yaşın doldurmuş ve 65 yaşına kadar sağlıklı olan her birey tüplü dalış yapabilir.

Tüplü dalış Türkiye’de güvenilir dalış merkezlerinde, güvenilir dalış eğitmenleriyle kuralları çerçevesinde yapılmalıdır.

Ülkemizde dalış kazarıyla ilgili veri toplamak üzere aktif bir sistem yoktur. İçerdiği risklere rağmen dalış sporu rölatif olarak güvenli kabul edilir. Örneğin dünyada ve Türkiye’de dalışın kayaktan daha riskli fakat bungee jumping, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü, motorsiklet yarışı gibi sporlardan daha az riskli olduğu bilinmektedir. Tüplü dalışa bağlı ölüm kaza oranları dünyada 2015 yılı verilerine göre yılda 1.000.000 dalışta 163 (yüzde 0,0163) olarak bilinmektedir.

Dalış rekorları denemelerinde güvenlik dalgıcı olarak yer almanızdan bahseder misiniz?

Derya Can dünya rekortmenliğinin ve milli sporcu olmasının yanı sıra bundan daha önemlisi iyi bir anne, eş, ev hanımı, öğretmen ve sporcu olarak Türk kadınının gücünü dünyaya duyurup Türk kadınına ilham ve örnek olmuş bir kişidir. Derya bana rekor denemesi yapacağını şartların zor olacağını, uzun bir antrenman sürecinden geçeceğini bu denemelerinde profesyonel olarak kendinin güven duyacağı bir ekipte benimde yer almamı istediğini iletti. Ben de hiç tereddüt etmeden kendisinin güvenlik dalıcılığını yapmayı  kabul ettim. Ve dünya rekorlarını kırmaya devam ettik.

Dalış hakkında, dalış merkeziniz ve ekibinizle ilgili eklemek isteyeceğiniz bir şeyler var mı Aydın Hocam?

Tekrar söylemek gerekirse içerdiği risklere rağmen dalış sporu rölatif güvenli olarak kabul edilir. Kurallara uyulduğu müddetçe en güvenli spor dalları arasında yer alır. Güvenilir dalış merkezi ve dalış eğitmenleri ile su altının büyülü dünyasıyla tanışmak isteyen tüm arkadaşları Seferihisar Dalış Merkezimize bekleriz. Teşekkürler.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner177
29°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?