‘Cumhuriyetle hesaplaşma çabaları var’

YAĞIZ BARUT / İZ GAZETE Başöğretmen Atatürk, “Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüce bir sosyal toplum halinde yaşatır veya bir milleti esaret ve sefalete terk eder”  diyerek vurgular, eğitime verdiği önemi....

26 Temmuz 2017, 13:00 Yağız Barut
‘Cumhuriyetle hesaplaşma çabaları var’

YAĞIZ BARUT / İZ GAZETE

Başöğretmen Atatürk, “Eğitimdir ki bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüce bir sosyal toplum halinde yaşatır veya bir milleti esaret ve sefalete terk eder”  diyerek vurgular, eğitime verdiği önemi. Asıl savaşın da uygarlık savaşı olduğunu belirterek, öğretmenlere çok büyük bir sorumluluk yükler.  Bugün, bulunduğumuz nokta ise bu vizyona çok uzak gözüküyor. Çağdaş dünyaya açılan kapılar birer birer kapanıyor. Bu anlamda geçtiğimiz günlerde yeni müfredat Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından açıklandı. Şüphesiz çok önemli değişiklikler var. Evrim Teorisi müfredattan çıkarılırken, cihat ve 15 Temmuz Darbe Kalkışması konuları müfredatta yer alıyor. Müfredata yapılan eleştiriler, eğitimin bilimsellikten uzak, dini referanslara dayandırılmasının ötesinde bir ideolojik kaygının varlığına işaret ediyor. Bu konu üzerine konuştuğumuz KESK’e bağlı Eğitim-Sen İzmir 4 No’lu Şube Başkanı İsmail Hakkı Şimşek “Cumhuriyetle hesaplaşma çabası var.” yorumunda bulundu. Şimşek, iktidarın eğitimi kendi siyasal ideolojisine göre şekillendirdiğini vurgulayarak, “Laik yaşam konusunda toplumun topyekun bir refleks göstermesi gerekiyor.” diye konuştu.

‘DİNDAR – KİNDAR NESİL ÇABALARI’

AKP döneminden önce de müfredatı doğru bulmadıklarını belirten Şimşek, “ AKP asıl olarak 4+4+4 sistemi ile eğitimi şekillendirmeye başladı. Eğitim şuralarını, dini şuralara çevirdiler. Burada alınan kararları da dayanak göstererek, kendi ideolojik eğitim sistemlerini yaratmaya devam ediyorlar. Kılık kıyafet yönetmeliği ile türban serbest bırakılarak, okullarda mescit, ibadethaneler zorunlu hale getirilerek ve son olarak yeni müfredatla kendi istedikleri gençliği yaratabilmek için uğraşıyorlar.” dedi.

Müfredatın bilimsel, laik, demokratik öğeler ön plana çıkarılarak değişmesi gerektiğini söyleyen Şimşek, “ AKP’nin amacı bu değil, onlar dini kuralları kendilerine baz alıyorlar ve ona göre değişiklik yapmak istiyorlar. Evrim Teorisi temel olarak biyoloji dersinden çıkarıldı. Biyoloji dersi 2 saatten 1 saate düşürüldü. Bunun yanında Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi 1 saatten 2 saate çıkarıldı. Ayrıca öğretmen atamalarına bakıldığı zaman en çok Din Bilgisi öğretmeni alıyorlar. Olaylara bütün olarak bakmak lazım çünkü eğitimi geriletmek istiyorlar. Özellikle laik eğitim için mücadele etmemiz gerekiyor” dedi.

‘İYİ NİYETLERİ KESİNLİKLE YOK’

Eğitimin pedagojik bir şey olduğunu ve dinin eğitim kurumlarının dışında kalması gerektiğini söyleyen Şimşek, “Cihatı doğru anlatma gibi iyi niyetleri kesinlikle yok. Çocuklar belli bir yaşa geldikten sonra kendi istekleri doğrultusunda bir şeyler öğrenmeye çabalamalılar. O yüzden din dersinin zorunlu olmasına yıllardır karşıyız. Bu yüzden seçmeli ders olmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın müfredat konusunda pilot uygulamalar yapmamasını ve görüşmelerin şeffaf değil kapalı kapılar ardında belli kesimlerle yapılmasını eleştiren Şimşek, “Laik toplum konusunda toplumun topyekun bir refleks göstermesi gerekiyor. Burada dikkat etmemiz gereken toplumun dini yapısının varlığını kabul etmek. Ancak toplumda bir dindar kesim var bir de dinci kesim var. Bizim dindar konusunda kimsenin inancına karışma gibi bir problemimiz yok. Herkes bir şekilde dini değerlerini yaşasın istiyoruz. Ama dincilik dini kendi çıkarları doğrultusunda kullanmaktır. Bu anlamda öteden beri Cumhuriyet ile bir hesaplaşma çabaları var. 2023 vizyonları için bu paralelde çeşitli planları var. OHAL dönemi de onlara fırsat sunuyor.” İfadesini kullandı.

Devlet okullarının durumunun vahim olduğunu kaydeden Şimşek, “Şuan çok hızlı biçimde özelleştirme çalışmaları devam ediyor. Buralarda teşvikler falan var ama devlet okullarında kesinlikle hiçbir şey yok. Kamusal eğitimi geliştirelim gibi bir dertleri de yok. O yüzden okulların fiziki yapıları da hazır değil.” dedi.

Yorumlar (0)
Günün Karikatürü Tümü
banner96
banner178
29°
açık
Anket Tümü
'Yeni normal'e geçişi erken buluyor musunuz?