DOLAR
3,5766 % 0,04

Hangi demokrasi?

Demokrasi kelimesinin aslı, Yunanca Dimokratia ( yani dimos, halk zümresi, ahali+Kpatoç yani kratia iktidar) sözcüğünden türemiştir. Türkçeye, Fransızca democratie sözcüğünden geçmiştir. Demokrasi halkın yönetimi, halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelen siyasi yönetim biçimi. Genel olarak, tem.... —  Abit Dursun

Demokrasi kelimesinin aslı, Yunanca Dimokratia ( yani dimos, halk zümresi, ahali+Kpatoç yani kratia iktidar) sözcüğünden türemiştir. Türkçeye, Fransızca democratie sözcüğünden geçmiştir. Demokrasi halkın yönetimi, halkın kendi kendini yönetmesi anlamına gelen siyasi yönetim biçimi. Genel olarak, temsil, çoğunluğun yönetimi, partiler arası karşıtlık ve yarışma, alternatif hükümet şansı, kontrol, azınlık haklarına saygı gibi temel kavram düşüncelerle belirlenen politik sistem. Genel ifadesini, yurttaşlar arasında ekonomik bakımdan büyük farklılıkların olmaması gerektiği görüşünde bulan, bireylerin doğuştan getiren, sonradan sağlanan, ırk ya da mezhebe dayalı ayrıcalıkları olmaması gerektiğini savunan, kısacası bir eşitlik fikri, yani toplumdaki iktidar sisteminin, insanlar arasındaki farklılıklara göre değil de, benzerliklere göre dayanması tezi üzerine yükselen yönetim tarzı. Yani demokrasi; eşitlik ilkesine dayalı bir yaşam biçimi....

Yukarıdaki ansiklopedik bilginin özünü aslında adalet kavramı oluşturuyor. Yoksa söz konusu olan eşitlik başka nasıl sağlanabilir? O zaman bir an için gözlerimizi kapatıp düşünelim, yaşadığımız yer kürede adalet nerede ''tecelli etmekte?!'' Dünya'nın hangi ülkesi ( bizim ülkemizde buna dahil) gerçek bir demokrasi ile yönetilmekte?

Sizi bilmem ama ben böyle bir ülke bulamadım. Bu yargıma ''ileri demokrasi(!)'' ülkeleri de dahil. ABD sinema endüstrisi tarafından üretilip bizimde içinde yer aldığımız üçüncü dünya ülkelerine astronomik fiyatlarla satılan ve buram buram emperyalizm kokan filmlerinde izlemedik mi yıllarca, toprağı elinden alınıp yersiz, yurtsuz bırakılan vahşi kızılderili masalını? Ya da Afrika'dan götürülen gemiler dolusu insanın ( sırf tenleri siyah olduğu için) nasıl da asırlar boyu köle olarak kullanıldığını. Halen bügün  ( başkanı bir ''kara derili'' olmasına rağmen) 2.sınıf insan muamelesine tabi tutulduklarını görmezden gelip, bütün bu olan bitene ''ileri demokrasi''nin bir gereği mi diyeceğiz? En hafif suçu işleyen kişi  siyah tenli ise eğer, suç bir anda nasıl da ''ağır cezalık'' oluyor değil mi? Her akşam bir tv kanalının ana haber bülteninde, 7-8 ''beyaz'' polis tarafından büyük bir hınçla dövülen ''öteki Amerikalı'' görüntülerini izleyip tanık olmuyor muyuz ABD'nin ''ileri demokrasi''sine? O halde,''...bireylerin doğuştan getiren, sonradan sağlanan, ırk ya da mezhebe dayalı ayrıcalıkları olmaması gerektiğini savunan...''diye devam eden cümleler demokrasi tanımının omurgasında yer alırken, Amerika'da asırlardır var olan ''siyah tenli'' insanlara ve Türkiye'de yaşayan milyonlarca Alevi toplumuna yapılan her türden baskıyı ve zülmü nereye koyacağız?

Günter Wallraff, Almanya'da yaşayan Türk işçilerinin yaşamlarında karşılaştıkları zorlukları anlatan En Alttakiler adlı kitabın yazarıdır. Wallraff, Ali Levent takma adıyla, iki yıl inşaatlarda, Mc Donalds'ta, Thyssen'de kaçak işçilerin arasında çalıştığı zamanda gördüklerini ve yaşadıklarını anlatıyor. Wallraff'ın kitabı aynı zamanda, Avrupa Ülkeleri içinde hatırı sayılı bir yeri Almanya'da var olduğu idda edilen ''ileri demokrasi''nin nasıl da bir yalan ve aldatmaca üzerine kurulduğunu en yalın şekilde gün ışığına çıkaran ilk kitap özelliğine de sahiptir.

Türklere yönelik her türlü aşağılama ve ikinci sınıf muamele bolca belgelendirilmiştir eserde!

Bugün yaşadığımız yerkürede -ne yazık ki- gerçek manada bir ''demokrasi ülkesi''yoktur! Bize öyle olduğu iddia edilenler-bizimki de dahil-koca bir''ilizyon''dur. Kuşkusuz ki bu ilizyonda ''ana üst'' Medya'dır! 21.yy'da medya, egemenin elinde, her türlü masumiyeti yok eden bir terminatör'e dönüştürülmüş, işte bu sebeple milyonlarca insana onca yalan'' gerçek'' diye yutturulmuştur!..

Despotizm ve onun yarattığı bunca sınırsız ''İnsan Hakları İhlali'' varken nasıl olurda birileri bize ileri demokrasi'nin...hadi vazgeçtim ilerisinden, gerçek demokrasi'nin varlığından bahsedebilir?!

0 Yorum

Bu Yazı Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Köşe Yazıları

Arşivde Ara

Dikey