DOLAR
3,5766 % 0,04

Mimarlık Merkezi'nde üç ressam

Mimarlık Merkezi'nde üç ressam

esnek

Nafi Çil, Engin Dirikal ve Figen Yeşilpınar, İzmir Mimarlık Merkezi'nde 'Akatünvel sanatında üç ressam' isimli sergilerini açtı.

haberiçi

Sergiyle birlikte manifesto yayınlayan sanatçılar 'akantünvel' sanat akımının felsefesini sanatseverler ile paylaştı. Her çağın kendine özgü felsefi görüşü ve görme yetisi olduğunu vurgulayan Nafi Çil, "Felsefemiz, evrenin küçük bir modeli olan insanın, onu oluşturan heterojen varlık katmanları arasındaki birliği-bütünlüğü kurma ereğinde temelini bulduğundan, ilgi objesi insandır. Amacımız insanı, figürü, nesneler dünyasını ve biçim düzenini soyut alanda gerçekleştirmektir. Yaratma sürecinde bir görsel dil, bir biçim, estetiğimizin temel konusu olur. 'Biçim', tüm içeriği kucaklayan, bütünlüğü kuran, eseri özgül kılan ona sanatsal değerler kazandıran özelliklerin tümüdür. Ereğimiz olan harmoni, soyut alanda gerçekleşir. Amacımız insandan, figürden ve nesneler dünyasından hareketle, tinsel varlığa, 'geist'a' ulaşmaktır. Ancak bu amaç soyutlama süreci içinde gerçekleşebilir. Bütün yaratmalarımız değerli ve güçlü bir biçimin öykünülmüş bir biçimle savaşmasıdır. Felsefesi olmayanın sanatı da, tarihi de olmaz. Sanat, biçimlerin üsluba dönüştüğü bir etkinliktir. Sanatın en derin özüne yalnız biçim verme ile ulaşılır. Bu derin öz ise harmonidir, güzelliktir, sanatın gerçeğidir" dedi.

esnek en yeni

Facebook ile Yorum Yap

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, halklara ve inançlara saldıran, nefret suçu ve cinsiyetçi söylemler içeren, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

esnek en yeni

Editörün Seçtikleri

Video Galeri

Köşe Yazıları

Arşivde Ara

Dikey